Léčba dětí v DOL z pohledu rodičů

Zkušenosti paní Ilony z léčebného pobytu v DOL Bukovany - maminka tří dcer

Milé maminky,

Ráda bych se s Vámi podělila o své osobní zkušenosti s pobytem v DOL Bukovany. Naše prostřední dcera se narodila jen o dva roky dříve než ta nejmladší. Po jejím nástupu do MŠ se u nás rozpoutal kolotoč rýmiček, kašlíků, nemocí a já byla častěji na paragrafu než v práci. Po domluvě s naší pediatričkou jsem zašla s děvčaty do alergologické ambulance, kde jim pan doktor naordinoval proti rýmě autovakcínu a na podporu celkové imunity nám doporučil pobyt v DOL Bukovany. Zpočátku jsem trochu váhala, neuměla jsem si pobyt se dvěma malými dětmi v cizím prostředí na tak dlouhou dobu představit. Když však přišly první ošklivé podzimní mlhy a s nimi opět zhoršení stavu, tak jsem měla jasno a na počátku října jsme už nastupovaly do léčebny.

Již na příjezdové cestě jsem věděla, že mé rozhodnutí bylo správné. Vítaly nás vzrostlé nádherně zabarvené stromy, lesknoucí se rybník s vodníkem a malebná vesnička v jejímž středu stojí zámek obklopen úžasnou rozlehlou zahradou, která je vybavena herními prvky pro všechny věkové kategorie dětí.

Po důkladné vstupní prohlídce nás sestřička provedla celou budovou zámku. Ukázala nám inhalační místnost, tělocvičny, herny, místnost pro organizované volnočasové aktivity, jídelnu, vířivé vany i cvičící a masážní stroje. Nejvíce nás ale zajímal náš pokoj, byl velmi útulný a děvčata si ho okamžitě oblíbila. Tím ale naše nadšení nekončilo, sestřička nás vzala ještě do solné jeskyně, ukázala nám infra saunu a představila paví rodinku, která přes léto vyvedla mláďata.

Plné dojmů jsme zasedly v jídelně s malou obavou k našemu prvnímu obědu v DOL. Tyto obavy se však ukázaly zcela zbytečné, jídlo bylo vynikající. Na jídelním lístku se denně objevovaly varianty batolecích, bezlepkových, vegetariánských i energeticky méně náročných jídel, nescházely ani mléčné výroky, ovoce, nebo zelenina. Nápoje slazené i bez cukru byly k dispozici celý den.

Náš pobyt nemohl začít lépe a já doufala, že to tady všechno sama zvládnu a ujišťovala se, že je to nejlepší, co mohu pro svoje děti udělat. Následující dny mi daly za pravdu. V době, kdy se nekonaly jiné procedury jsme podnikaly dlouhé vycházky do okolních lesů. Navštívily zámek Orlík, Březnici a opakovaně i město Příbram. Výlet do příbramského aquaparku a exkurzi do příbramských dolů organizovala DOL. Ve dnech, kdy podzimní počasí nepřálo dlouhému pobytu venku jsme se vděčně účastnily animačních programů. Děvčata si vyrobila mýdla, já ušila tašku a pod odborným vedením jsem zvládla i originální keramický talíř a hodiny. Přijelo za námi i divadlo Vanda a Standa, které potěšilo nejen děti, ale i nás dospěláky.

Pravidelně nás také navštěvoval manžel, pro kterého bylo na našem čtyřlůžkovém pokoji dost místa a ani on si nemohl místní kuchyni vynachválit co do kvality i kvantity. Díky jeho víkendovým návštěvám jsme měly možnost poznat i další zajímavá místa, snadno dostupná jen autem – hrad Zvíkov s jeho jedinečnou atmosférou, skanzen Vysoký Chlumec, kde jsme měly možnost si vyzkoušet dobová řemesla, jedinečný areál pro děti Zeměráj Kovářov, kde jsme i navzdory podzimním teplotám museli s děvčaty několikrát proběhnout stezku bosou nohou, rozhlednu Onen Svět s dětskou ZOO, zámek Blatná, kde jsme v oboře krmili bílé daňky, muzeum maškar v Milevsku a ještě mnoho dalších míst, která by jinak naší pozornosti pravděpodobně unikla.

Čas, který jsme měly strávit v DOL Bukovany nám utekl tak rychle, že jsme litovaly, že se musíme opět vrátit do městské džungle. Ukázalo se, že pobyt děvčatům opravdu pomohl. Celé jaro jsme se obešly bez antibiotik a protože se nám v Bukovanech opravdu moc líbilo, tak jsme o pobyt zažádaly i v letošním roce.

Milé maminky, pokud se nedokážete rozhodnout, zda pobyt v léčebně Bukovany absolvovat, není nic jednoduššího než to prostě zkusit. Pokud máte rády přírodu, klid a pohodu, tak budete určitě spokojené. Personál je velmi vstřícný, péče vynikající a okolí kouzelné.

A co je nejdůležitější – Vašim dětem pobyt opravdu pomůže!

Zkušenosti paní Jitky z léčebného pobytu v DOL Bukovany  - maminka tří dětí

Já jsem s dětmi strávila v Bukovanech 5 sezón. Využili jsme pobytu v dětské léčebně z důvodu, že děti mají alergie, astma a často trpěly na angíny. Pobyt byl vždy velmi přínosný, nejen že dětem pomohl a snížil nemocnost, ale byl i velice příjemný co se týče krásného prostředí a hlavně zázemí dětské léčebny. V Bukovanech se dělají jednoduché procedury, které děti neobtěžují (solná jeskyně, inhalace, výplachy nosu, cvičení, míčkování....), ale i tak je spoustu času na to, aby si děti mohly hrát venku, což je pro ně velmi důležité. Je možnost chodit na procházky do lesa a po okolních místech, která nejsou zatížená přehnanou dopravou, také je možnost využít nádhernou zahradu s herními prvky. Velkým bonusem jsou nádherní pávi na zahradě.  Děti jsou ve společnosti dalších dětí a tak si získávají i nové kamarády a spoustu zážitků. Léčebna pro děti připravuje i další aktivity (keramiku, šití, dílničky), které je moc baví a zpříjemní jim pobyt. Nesmím také zapomenout na to, že je zde velmi milý personál a výborné jídlo podávané 5x denně.

Pobyt zde je velmi příjemný nejen pro děti, ale i jejich doprovod. Já, i moje děti, léčebnu v Bukovanech doporučujeme!

                                                                                                                                        Maminka Emilky 7 let, Vítka 9 let a Slávka 12 let a příspěvky dětí

Slávčova báseň

Bukovany krásná víska,

každý tam radostí píská.

Je tam krásná příroda,

jídlo tam je lahoda.

 

V Bukovanech je krásný zámek,

mám tam vždycky hezký spánek.

Překrásný ocas paví,

každého tu velmi baví.

 

V místě jménem hernička,

dá se stavit vesnička.

Pokud máte rádi kroky,

tak k Orlíku do zátoky.

 

Inhalace, zábava,

konec básně, tralala.

 

  Slávek 12 let

 

Zkušenosti paní Mirky z léčebného pobytu v DOL Bukovany – maminka dvou dcer

Pravidelně opakovaný dlouhodobý pobyt v DOL Bukovany s možností 8 týdnů i přes nejvíce frekventované letní prázdniny, které kvůli zájmovým aktivitám dcer v průběhu roku jsou pro nás jedinou možností. S dostatkem pohybu na čerstvém a hlavně čistém vzduchu prokládaný solnou jeskyní a potřebným cvičením především starší (předčasně narozenou) dceru se sníženou imunitou a špatnou spirometrií každým rokem zachraňuje od medikace s tím, že od nástupu povinné školní docházky nemívá žádné záněty průdušek a teď už i bez jakékoli farmaceutické podpory imunity je již několik let i bez jiných nemocí, čímž se jí samy vyřešily i mandle s instalováním trubiček do ucha, což po absolvování bukovanských léčebných procedur již pak naštěstí nebylo potřeba. Dlouhodobě pozitivní účinek je vidět i u (ne tak nemocné) mladší dcery, které se tím též napravily záněty středního ucha i úplně vymizela  nemocnost s určitě velmi přínosným účinkem na její hraniční spirometrii. Obě děvčata tam též vždy velmi vítají rok od roku častější i neustále se vylepšující aktivity pro děti, protože jsou hodně tvůrčí typy. Vyhovuje nám i venkovské a rodinné prostředí s výhodou kontaktu se zvířaty a s velkou příležitostí mnoha kamarádských vztahů i celkově krásnou přírodou.

                                                                                                                                                                                       Maminka Lucky 12 let a Patricie 11 let

 

Zkušenosti paní Preclíkové z léčebného pobytu v DOL Bukovany

Dobrý den,

těmito písmenky chci jenom chválit, chválit a zase jenom chválit. Jezdila jsem k Vám celých krásných 8 let (2010- 2017) se svými syny na léčení. Bylo to něco suprového, krásného a odpočinkového.Poprvé jsme přijeli, když malému byly necelé 2 roky a staršímu 6 let. Super ubytování, super personál, lékaři, kuchaři, vychovatelé, příroda prostě všechno. Každý rok jsme se těšili na 6 neděl relaxu v přírodě. Dopoledne byl starší ve škole - opět super učitelky na prvním i druhém stupni, s mladším jsem šla do solné jeskyně a poté na písek. Poté se šlo na oběd, v našem případě to utíkalo, protože se strašně těšil, co dobrého dostane a nikdy nezklamali, vždy to bylo výborné. Po odpoledním spánku hurá na svačinu a do lesa, do přírody. Procházka do Kozárovic na ranč, kde byla možnost opéct buřtíky, nakrmit zvířata, svézt na koních. Prostě kdo chce zábavu, tak si ji najde. Šest neděl pro nás bylo málo. Každý rok balíme a chceme zpátky. A pokud někdo přemýšlí jestli poslat děti bez dozoru, tak doporučuji. Nebojte se o děti, je tam o ně dobře postaráno a s ostatními dětmi se vyřádí a na stýskání nebudou mít čas. Kdyby náhodou se tak stalo, tak se jim dostane vlídného slova. Prostě neváhejte a jeďte. S přáním krásných chvíli v léčebně. Preclíková

Aktuality
16. dubna 2020 / likonoce v léčebně. Co vše jsme v léčebně stihli připravit? Dekorace z keramiky, nabarvit vajíčka, uplést pomlázky - pro děti velký oříšek, upéct a ozdobit mazance i perníčky. Maminky si ještě stihly…
Více
31. ledna 2020 / Vyrobit si svoje mýdlo děti opravdu baví. Jak bude mýdlo vypadat je jen na nich samotných - motiv, tvar i zdobení nechává pracovník pouze na jejich fantazii.
Více
12. listopadu 2019 / Stačí mít mouku, vejce, med, cukr a perníkové koření, všechno pořádně zamíchat a udělat těsto.  Takové perníčky jako od babičky kuchyně léčebny upekla. No a pak přišlo na zdobení, které děti bavilo a…
Více
29. října 2019 / Děkujeme zaměstnancům Věznice Příbram za další překvapení pro děti v Bukovanech. Opět nám předali roztomilé herní věci. Rádi jsme dovybavili pavilon pro rodiče s dětmi hračkami a hermími prvky. Zde…
Více