Z historie
Milé děti a rodiče, Bukovanský zámek, ve kterém budete pobývat, má svou historii. Dnešní stavba zámku sestává z průčelní budovy, ukončené cibulovitými věžemi a z křídla severního a jižního; obdélníkový dvůr je na východní straně uzavřen malou kaplí. Už ve XIV. století stála na těchto místech vladycká tvrz, ze které zůstala jen věž se zdmi až 165 cm silnými. Od dob husitských až do bitvy na Bílé hoře držel Bukovanský zámek rod Pintů z Bukovan, který měl ve znaku stříbrnou konvici (pintu).
Po Pintech vládl na Bukovanech rod Morelů, z nichž František Morel z Letin (XVII. Století) rozšířil zámek o západní stavbu průčelní. Jižní křídlo bylo přistavěno v XVIII. století za Františka hraběte Wěžníka, který opravil i cibulovité věže a severní věž opatřil hodinami. Stroj těchto hodin řídil i ručičky na ciferníku, který je dosud zobrazen ve věžní světničce. Obnovil také zámeckou kapli, kde je oltářní obraz z r.1777. Pro kapli tuto byly tehdy zvláštní papežskou bullou, která visí dnes na stěně kaple, povoleny odpustky ve svátek narození Panny Marie. Nejvýznamnější památkou je náhrobní kámen z bílého mramoru Smrčka z Mnichu z r. 1588, který se nachází vpravo od vchodu do kaple, a žulový náhrobní kámen pana Jana Bukovanského z Bukovan, místopísaře království Českého, který zemřel před bitvou bělohorskou (1619) a je v Bukovanech pochován se svými dvěma manželkami. R. 1816 koupil Bukovany Karel, kníže ze Švarcenberka a zámek zůstal v panství tohoto rodu přes 100 let až do r. 1925, kdy pozemkový úřad jej přidělil Čsl. červenému kříži, aby tam zařídil ozdravovnu pro děti. Hlavní zásluhu na tomto humanitárním činu měla tehdejší první prezidentka ČSČK, dcera prezidenta T.G.Masaryka pani Alice Masaryková. Na počest její matky Charlotty Garrigue Masarykové je naše zařízení pojmenováno.
Zařízení po celou dobu existence bylo dětským zdravotnickým zařízením s velmi dobrou pověstí a prokazatelnými léčebnými úspěchy. Od roku 1991 je samostatným právním subjektem, který splňuje veškeré podmínky pro provozování odborné dětské léčebné péče. Provoz léčebny je od 1.1.1994 hrazen ze zdravotního pojištění s příspěvky zřizovatele.Smlouvy jsou podepsány se všemi zdravotními pojišťovnami.
A nebojte se, na zámku už dávno nestraší.... :-)
Zakladatelka Dětské ozdravovny v Bukovanech.
(datum založení 18.června 1931)
První prezidentka Čsl.červeného kříže a zakladatelka Dětské
ozdravovny v Bukovanech paní Alice Masaryková.
Zařízení bylo pojmenováno na počest její matky
Charlotty Garrigue Masarykové.
Návštěva prezidenta T.G. Masaryka 7.června 1933 v Bukovanech.
Historické fotografie z léčebny.